21. Rajd Niepodległości - relacja

20-11-2017 12:59

Blisko 300 osób wzięło udział w XXI Rajdzie Niepodległości. Rajd organizowany rokrocznie przez połączone siły członków oddziałów PTTK z Końskich i Żarnowa stanowił turystyczną alternatywę obchodów państwowego święta.

Wśród uczestników rajdu było mnóstwo młodzieży: dopisali uczniowie ze szkół z województwa łódzkiego, ze świętokrzyskiego również, a także turyści indywidualni i rodziny z dziećmi, zaprzyjaźnieni turyści z Kielc, Skarżyska-Kamiennej, Staszowa, liczni reprezentanci powiatu koneckiego i oczywiście Superpiechurzy.

 

Po weryfikacji w biurze Oddziału PTTK w Końskich przejechaliśmy autokarami do Gracucha, niewielkiej miejscowości niedaleko Końskich, skąd wędrowaliśmy wytyczoną przez Zbigniewa Gontka trasą. Pogoda prawie dopisała, nie zabrakło słońca na powitanie, listopadowej słoty w terenie i zawirowań wiatru przy ognisku, które tym razem zapłonęło na mecie w Końskich. Dzięki uprzejmości dyrekcji Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Końskich na szkolnym placu piekliśmy kiełbaski, a w gościnnych progach szkoły mogliśmy ogrzać się po trudach wędrówki. Trasa liczyła ok. 14 km. Młodzież ze koneckiego "Mechanika" przygotowała wspaniałą akademię nawiązującą do tematu odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

Po akademii, podczas uroczystego zakończenia wręczono pamiątkowe dyplomy dla szkół i drużyn oraz odznaki Turysta Ziemi Koneckiej w stopniu brązowym. Otrzymali je: Maria Kozłowska z Krasnej, Kornelia Stępień z siostrą Marianną Stępień z Dyszowa oraz Magdalena Weber z Końskich. Na koniec dokonano również podsumowania tytułu Superpiechur Świętokrzyski 2017.

 

Z koneckiego podwórka dopisali reprezentanci ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Końskich pod opieką p. Krystyny Wiśniewskiej, Szkoły Podstawowej nr 2 w Końskich pod opieką p. Małgorzaty Knez, Zespołu Szkół w Rogowie pod opieką Agnieszki Ziomek oraz z Krasnej: Krasnoludkowy Ród (zuchy) i Włóczykije (harcerze) pod opieką p. Marii Kozłowskiej. Szkoły z woj. łódzkiego reprezentowali uczniowie ze szkół w Żarnowie, Bujnach, Białaczowie, Gumulinie, Bodganowie, Przedborzu, Miedznej Drewnianej.