Rajd Niepodległości za nami

23-11-2016 7:31

To już 20. edycja Rajdu Niepodległości. Niezwykle uroczysta, z przewspaniałą, jesienną pogodą, z chwilą refleksji, z prestiżowym zakończeniem. A jednak już za nami...

Rokrocznie nasz oddział we współpracy z Oddziałem PTTK w Żarnowie przygotowuje Rajd Niepodległości. Od wielu lat, w sobotę poprzedzającą święto 11 listopada, wyruszamy na szlaki turystyczne, indywidualnie, ze znajomymi, w grupach szkolnych i z rodziną, by po spacerze, gromadząc się na uroczystym zakończeniu, wspomnieć starania Polski o niepodległość. W tym roku uczyniliśmy to w Szkole Podstawowej nr 1 w Końskich, gdzie mogliśmy wysłuchać patriotycznej akademii przygotowanej przez nauczycielki i uczniów Gimnazjum nr 1.

Dzień 5 listopada rozpoczęliśmy, jak zwykle przed każdym rajdem, spotkaniem w biurze naszego oddziału, gdzie każdy po weryfikacji otrzymywał pamiątkowy znaczek, porcję kiełbaski i specjalny "szczęśliwy numerek", który uczestniczył w losowaniu upominków. Następnie wszyscy w liczbie ponad 350 osób wyruszyliśmy na trasę rajdu, która wiodła z Końskich przez Rogów, Młynek, Barycz.. znów do Końskich do Szkoły Podstawowej Nr 1. Niezwykle urokliwa aura pozwoliła delektować się jesiennym okolicznościom przyrody oraz umilała znacząco czas spędzony przy ognisku. Ognisko, przygotowane przez kierownika biura Zbigniewa Gontka, zapłonęło na terenie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Baryczy. W tym miejscu serdecznie dziękujemy dyrektorowi placówki, panu Janowi Słuszniakowi za gościnę!

Na mecie na piechurów czekały Lucyna Jakubowska i Magdalena Weber, przedstawicielki zarządu Klubu Turystyki Aktywnej PTTK PASAT. Przygotowywały dyplomy uczestnictwa dla drużyn, losowanie upominków oraz weryfikowały książeczki odznaki Turysta Ziemi Koneckiej. Prezes naszego oddziału - Wojciech Pasek, wraz z Danielem Rąbalskim czuwali nad właściwą oprawą uroczystego zakończenia. Młodzież gimnazjalna pod okiem nauczycielek: p. Aliny Gwardeckiej i Marty Długosz dokonywała ostatniej próby generalnej przed występem.

Nieco po godzinie 14.00, kiedy widownia wypełniła się uczestnikami rajdu, rozpoczęło się uroczyste zakończenie XX Rajdu Niepodległości. Przybyli na nie przedstawiciele władz wojewódzkich, powiatowych i gminnych, a także gospodarze miejsca: dyrektorzy szkoły podstawowej i gimnazjum. Po powitaniu wszystkich, prowadzący Wojciech Pasek, przypomniał krótko historię 20 lat organizacji rajdu i oddał scenę do dyspozycji uczennic gimnazjum. Wzruszający program artystyczny przedstawiły Aleksandra Włodarczyk, Zuzanna Latańska, Aleksandra Kaniowska, Karolina Antos, Aleksandra Maciejczyk, Sandra Milner, Michalina Duda. W oprawie muzycznej pomagał im kolega Jakub Stępień. Następnie wręczono koneckie odznaki Turysta Ziemi Koneckiej. Z rąk pani Barbary Olszowy - viceprezes zarządu naszego oddziału otrzymali je: Andrzej Armada z Kielc w stopniu srebrnym, Marek Skoczek z Sulkowic i Tomasz Cieśliński ze Skarżyska w stopniu brązowym. Okolicznościowe dyplomy za udział w rajdzie odebrali też reprezentanci szkół i klubów turystycznych, a byli to: Szkoła Podstawowa nr 2 w Końskich, Szkoła Podstawowa w Gowarczowie, Szkoła Podstawowa w Rogowie, Gimnazjum w Rogowie, Gimnazjum nr 1 w Końskich, Szkoła Podstawowa nr 9 w Skarżysku-Kam., Szkoła Podstawowa w Skotnikach; kluby SKKT-PTTK przy Szkołach Podstawowych w Aleksandrowie, Gomulinie, Petrykozach, Miedznej Drewnianej, Skroninie, Bogdanowie, Bujnach, Białaczowie i Żarnowie, a także gimnazjach w Białaczowie, Gomulinie i Żarnowie oraz przedstawiciele z Oddziału Miejskiego PTTK ze Skarżyska-Kam., Oddziału Świętokrzyskiego z Kielc, Klubu Górskiego z Kielc i Klubu Turystów Pieszych Przygoda z Kielc.

Następnie przystąpiono do uroczystego podsumowania tegorocznej edycji "Superpiechur Świętokrzyski". Przedstawiciele władz oraz organizatorzy imprez nagrodzili 55 laureatów tytułu wręczając każdemu imienny certyfikat i statuetkę.