XIX Rajd Niepodległości - relacja

12-11-2015 9:46

W sobotę 7 listopada przeprowadziliśmy XIX Rajd Niepodległości, który tradycyjnie współorganizujemy wraz z żarnowskim oddziałem PTTK. Jest to ostatnia impreza turystyczna z kalendarza wydarzeń naszego oddziału w bieżącym roku i stanowi swoiste zakończenie sezonu.

Na rajdowe trasy wyruszyło około 300 osób, z czego zdecydowaną większość stanowiła młodzież z kilkunastu szkół województwa łódzkiego m.in. z Żarnowa, Białaczowa, Miedznej Drewnianej, Skroniny. Grupy te maszerowały pod wodzą prezesa oddziału PTTK w Żarnowie, Włodzimierza Szafińskiego czerwonym szlakiem z Sokołówki do Sielpi. Uczestnicy koneccy po weryfikacji zostali przewiezieni na start do Janowa i stamtąd szlakiem czerwonym podążali przez Wąsosz do Piekła, a następnie niebieskim szlakiem do Sielpi (ok. 14km). Wśród piechurów rozpoznaliśmy znajome twarze turystów z Kielc, Staszowa, Przysuchy, Drzewicy oraz Skarżyska-Kamiennej. Cieszy nas wciąż powiększające się grono konecczan biorących udział w naszej imprezie oraz obecność młodzieży ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Rogowie pod opieką Agnieszki Ziomek i Doroty Wiadernej, a także Drużyny Harcerskiej „Włóczykije” działającej przy Szkole Podstawowej w Krasnej wędrującej z panią Marią Kozłowską. Po trudach marszu na mecie w Sielpi, na wszystkich czekała ciepła herbata oraz ognisko przy którym można było się ogrzać i przy okazji upiec kiełbaski.

 

Finał rajdu i uroczyste zakończenie przeprowadzone było dzięki uprzejmości pana Waldemara Szkatuły na sali ośrodka OSiR.  Rozpoczęliśmy programem artystycznym o tematyce patriotycznej przedstawionym przez młodzież ze szkół podstawowych w Żarnowie i Petrykozach, przygotowanym przez panie Elżbietę Białecką i Alicję Grabską. Aktywnym piechurom prezesi oddziałów Wojciech Pasek i Włodzimierz Szafiński wręczyli odznaki turystyczne, a grupom zorganizowanym okolicznościowe dyplomy. Podczas uroczystości do grona członków koneckiego oddziału przyjęta została oficjalnie pani Grażyna Pluta, której wręczono legitymację członkowską. Wśród osób wyróżnionych odznakami Turysty Ziemi Koneckiej znaleźli się: Przemysław Bodo z okolic Skarżyska-Kamiennej (złota odznaka), Agnieszka i Monika Dybaś z Końskich (srebrne odznaki) oraz Andrzej Armada z Kielc (brązowa odznaka).

Każdy uczestnik otrzymał okolicznościowy znaczek rajdowy, a także miał możliwość wzięcia udziału w losowaniu nagród. Po oficjalnym zakończeniu rajdu, rozpoczęła się ceremonia wręczenia wyróżnień „Superpichur Świętokrzyski 2015”.

 

Już dziś zapraszamy na Rajd Mikołajkowy do zaprzyjaźnionego Oddziału PTTK w Skarżysku-Kamiennej, który odbędzie się w dn. 5 grudnia 2015r. O szczegółach organizowanego wyjazdu z Końskich poinformujemy wkrótce.