Rajd Niepodległości - relacja

21-11-2014 13:46

        W sobotę 8 listopada, wspólnie z Oddziałem PTTK w Żarnowie przeprowadziliśmy już 18. rajd pieszy związany z kolejną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

      W ten sposób zakończyliśmy sezon imprez turystycznych w 2014 roku. Choć mogło się wydawać, że pogoda nie sprzyja leśnym wędrówkom na trasę marszu wyruszyło około 270 osób. Większość uczestników stanowiła młodzież ze szkół województwa łódzkiego m.in. Aleksandrowa, Białaczowa, Miedznej Drewnianej, Petrykóz, Skotnik, Szczercowa, Przedborza i Żarnowa. Region świętokrzyski reprezentowali uczestnicy indywidualni z Końskich, Kielc i okolic, Staszowa, Skarżyska-Kamiennej, a także zorganizowane grupy szkolne ze Szkoły Podstawowej w Gowarczowie i Szkoły Podstawowej nr 2 w Końskich. Miło było po raz pierwszy powitać u nas Drużynę Harcerską ze Szkoły Podstawowej im. Polskich Olimpijczyków w Krasnej.

      Trasa o długości 14 km wiodła czarną trasą Nordic Walking z Nieba przez Piekło do Sielpi, a prowadziła rzadko uczęszczanymi ścieżkami i duktami leśnymi. Baza rajdu znajdowała się przy Ośrodku OSiR w Sielpi, tam dla strudzonych piechurów zorganizowane zostało jak zwykle ognisko z pieczeniem kiełbasek oraz ciepła herbatka. Podczas uroczystego zakończenia rajdu odbył się występ uczniów z żarnowskich szkół z programem słowno - muzycznym pt. "Pamięć" oraz wiązanką pieśni patriotycznych zaprezentowanych przez zespół gitarzystów "Gamma". Prezesi Oddziałów z Końskich - Wojciech Pasek i Żarnowa – Włodzimierz Szafiński z okazji 18-lecia współpracy rajdowej wymienili się okolicznościowymi pamiątkami, aktywnym piechurom wręczyli odznaki turystyczne, a wszystkim grupom zorganizowanym okolicznościowe dyplomy. Każdy uczestnik otrzymał okolicznościowy znaczek rajdowy, a także miał możliwość wzięcia udziału w losowaniu nagród. Po oficjalnym zakończeniu rajdu, rozpoczęła się ceremonia wręczenia wyróżnień „Superpichur Świętokrzyski 2014”.

 

 

Galeria zdjęć (arch. PTTK O/Żarnów)