II Przechadzka Świętokrzyska

Kategoria
Rajd Pieszy
Termin
15 maj 2022 08:00 - 17:30
Miejsce
Łagów - Nowa Słupia
Telefon
+48 514 030 401
E-mail
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Znów zapraszamy na świętokrzyskie szlaki turystyczne. Ty razem zaplanowaliśmy spacer szlakami turystycznymi z Łagowa przez Święty Krzyż do Nowej Słupi.

 

W Nowej Słupi i Świętokrzyskim Parku Narodowym już byliśmy w październiku ubiegłego roku. Wycieczkę szlakiem kolejki wąskotorowej prowadziła wówczas przewodniczka Lucyna Milczuszek - prezes Klubu Turystyki Aktywnej PTTK PASAT w Końskich. Ale wówczas nie działało jeszcze Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego. A dziś placówka ta jest już dostępna dla zwiedzających po bardzo wnikliwej modernizacji! Początkowo od 1960 r. muzeum pełniło rolę ochronną nad odkopanymi reliktami starożytnego hutnictwa - piecami dymarskimi. Po pierwszej modernizacji w 1968 roku nadano placówce imię prof. Mieczysława Radwana, ale to rok 2019 przyniósł możliwości wielkich zmian. Rozpoczęła się budowa nowego obiektu. Dziś wystawa stała to multimedialna podróż w czasy starożytnych hutników, przybliżająca zwiedzającym historię, dawne rzemiosło i kulturę. Można spotkać się nawet oko w oko z mieszkańcem Starożytnego Rzymu. Są filmy 3D.

 

W planach wycieczki: Jaskinia Zbójecka w Wąwozie Dule, przejście zielonym szlakiem na Kobylą Górę, czerwonym szlakiem na Łysą Górę do stop Świętego Krzyża, zejście niebieskim szlakiem do Nowej Słupi, zwiedzanie Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego. Trasa piesza łącznie ok. 12 km.

 

Wyjeżdżamy 15 maja (niedziela) ok. 8:00 z przystanku na ul. ks. Granata.
Koszt udziału 60 zł - członkowie PTTK, emeryci, renciści. Pozostali - 65 zł.
Wycieczkę poprowadzi: Magdalena Weber

 

Zgłoszenia - ZAKOŃCZONE

Informacje - tel. 514 030 401, e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Wpłaty do 12 maja (czwartek) można wpłacać na konto Oddziału PTTK nr 28 1240 5006 1111 0000 5555 8686 (imię i nazwisko z dopiskiem Przechadzka).

 

Aha, w ramach wycieczki potwierdzenia do odznak:
- Miłośnik Puszczy Świętokrzyskiej
- Odznaka Turystyki Pieszej
i jeszcze jednej, oryginalnej, ale na razie nie zdradzamy - niespodzianka (!)